No products in the cart.

Bu Kitap Benim

Büyük Veri ve Mahremiyet Sorunu

Yeni ve Geleneksel Medya Okumaları kitabında yer alan Büyük Veri ve Mahremiyet Sorunu başlıklı makale bu alanda çalışma yapanlara faydalı olabilecek bir eser.

Big Data (Büyük Veri) konusu Türkiye’de yeni yeni ele alınıyor olsa da dünyada uzun bir dönemdir tartışılıyor. Yeni ve Geleneksel Medya Okumaları kitabı içinde yer alan Büyük Veri (Big Data) ve Mahremiyet Sorunu başlıklı makalede bu konu detaylı biçimde ele alınıyor. Özellikle Büyük Veri konusunda araştırmalar yapan akademisyenler ve bu alanda kitap yazmak, kitap bastırmak isteyenler için faydalı olabilecek bir eser. Makalenin içinde yer alan detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Milyarlarca fotoğraf, video ve metin sosyal paylaşım ağları aracılığıyla devasa veri merkezlerinde toplanıyor. Sosyal paylaşım ağları üzerinden paylaşılan her şey, sizden kilometrelerce uzakta, hiç görmediğiniz bir veri bankasında depolanıyor. Megabyte ve Terabyte veri boyutu açısından artık büyük olmaktan çıkmış durumda. Teknolojideki gelişmeler, Petabyte, Exabyte, Zetabyte, Yotobyte boyutunda yeni bir dönemi başlattı. Verinin devasalaşması, depolama kapasitelerinin artması, veri madenciliğindeki gelişmeler, gelecek tahmin sistemleri, mahrem olanın teşhiri konusunda yeni bir sorun olarak hem iletişim bilimcilerin hem de bilişimcilerin üzerinde düşünmesi gereken bir konu halini almıştır. Bu çalışma, bu gerekçelerden hareketle hazırlanmıştır. Türkiye’de bu alanda yapılmış çalışmaların azlığı, değerlendirilmesi zor bir saha olan Büyük Veri (Big Data) kavramını teşhir bağlamıyla sınırlandırılmış, konu, literatür taraması yöntemiyle ele alınmıştır. Bu nedenle bu çalışmanın varlığı daha çok yeni olan bu konu ile iletişim ve bilişim literatürüne önemli bir katkı sağlamaktadır.

Kitabı satın almak için linki tıklayabilirsiniz: Satış Sayfası 

Ana Sayfa Fotoğrafı: Photo by Markus Spiske on Unsplas

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
bukitapbenimlogo
Kolektif House, 34394 Levent Istanbul TR Esentepe Mh. Harman Sk. Numara: 5 (0212) 420 00 46 bilgi@bukitapbenim.com
Ücretsiz Kargo
100 TL Üzeri
0
Would love your thoughts, please comment.x
× WhatsApp Hattı !