No products in the cart.

Bu Kitap Benim

Sunum Nasıl Hazırlanmalı?

Hemen hemen her alanda en etkili iletişim yollarından bir tanesi de sunum hazırlama yöntemidir. Anlatacağınız konunun öneminden, vurucu olması gereken noktalarına kadar birçok teknik içerik barındıran sunum teknikleri iyi uygulandığında, anlattığınız konunun etkisi sizin de anlatımınız ile birlikte daha etkin sonuç almanızı sağlayacaktır.

Sunum hazırlama işine girişirken hazırlık aşamasında az bilgi ile çok şey anlatmayı bilmenin, anahtar rol oynadığı unutulmamalıdır. Sunum mümkün olduğunca sade olmalı, amaca uygun vurucu ifade, etkili görsel ve tablolarla desteklenmelidir. Sunum içerikleri ile ilgili sunumu hazırlarken en çok dikkat etmeniz gereken şey, konunun içeriğinin anlatılacak hedef kitleye uygun olup olmadığının tespitinin yapılmasıdır ve ona göre içerik hazırlamanın bilinmesidir. Özellikle hedef kitlenin sosyo-ekonomik yapısı göz önüne alınmalıdır. Aksi takdirde anlaşılamama sorunu ile karşı karşıya kalma durumu ortaya çıkacaktır.

Bir konunun sunum metinleri hazırlanırken, özellikle her konunun aynı teknikler kullanılarak yapılmayacağını bilmek gerekir. Profesyonel bir bakış açısı gerektiren önemli bir alan olan sunum metinleri hazırlama konusunda Bu Kitap Benim Yazıhane ekibinin deneyimli editör kadrosundan yardım alabilirsiniz.

Sunum Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeli

  • Öncelikle eksik ya da hatalı harf kullanımından uzak durmalısınız. Çünkü bu dikkat dağıtır.
  • Uygun yazı tipi ve punto kullanılmalıdır ve punto en az 18 puntoda olmalıdır.
  • Yazıların tamamı büyük harf olmamalı ve italik yazı tipi kullanılmamalıdır.
  • Sunumlarda yazılar dağınık biçimlendirilmemelidir, bütünlük sağlanmalıdır.
  • Aynı sunum sayfasında çok fazla farklı renk kullanılmamalıdır. Çünkü bu hem dikkat dağıtır hem de gözü yorar.
  • Sunumda sadelik önemlidir ve kullanılan görseller abartılı olmamalıdır.

Yukarıda ifade edilen kurallar iyi bir sunum hazırlamanın ön koşullarıdır. Sunum hazırlandıktan sonra sunumu yapma aşamasında da dikkat edilmesi gereken önemli kurallar vardır. Örneğin sunum boyunca slaytlara bağlı kalmak ve direk okuma yapmak ve bunu aynı ses tonu ile yapmak, sunumunuz ne kadar iyi hazırlanmış olursa olsun emeklerinizin heba olması anlamına gelir. Sunum anlatım teknikleri ile etkili bir iletişim sürecinde, takılmadan ve doğal akıcı bir ses tonu ile bunu başarmanız mümkündür. İyi planlanmış bir sunum, zamanı verimli kullanabilen ve dinleyici ile göz teması kurularak yapılan sunumdur.

Etkili bir sunum hazırlamak istiyorum diyorsanız o zaman sizi bukitapbenim.com’un deneyimli kadrosu ile çalışmaya davet ediyoruz. Bir sunumda misyon, vizyon, farklı bir bakış açısı ve etkili anlatım teknikleri ile kısa sürede sunumlarınızda başarı elde etmeniz bukitapbenim.com ile artık çok kolay. Bekliyoruz!

Öte yandan, sunumlarınızı dinleyici ve izleyici kitleye basılı bir materyal olarak sunmak isterseniz; kitap baskı hizmetlerimizden yararlanabilir. Sunumlarınızın baskılı kitapçıklara dönüştürebilirsiniz.

Photo by rawpixel on Unsplash

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
bukitapbenimlogo
Kolektif House, 34394 Levent Istanbul TR Esentepe Mh. Harman Sk. Numara: 5 (0212) 420 00 46 bilgi@bukitapbenim.com
Ücretsiz Kargo
100 TL Üzeri
0
Would love your thoughts, please comment.x
× WhatsApp Hattı !