No products in the cart.

Bu Kitap Benim

Doçentlik Şartları ve Kitap Bastırmak

Akademik camianın en önemli konularından biri olan ve Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı’nın belirlediği doçentlik başvuru şartları sürekli değişiyor. Bunun nedeni günümüz bilimsel koşulları bağlamında ulusal ve uluslararası yayın ağlarının etkili bir şekilde kullanılıp, kullanılmadığının tespitine yönelik hareket etmekten geçiyor. Ayrıca günümüzde akademik iş gücünün yeterli olmadığının tespiti de yine akademik kariyerin hızlanması ve kalifiye eleman sayısının arttırılmasına yönelik alınan önlemleri teşkil ediyor. Bu nedenlerden ötürü doçentlik şartları değişti, zira bunun en önemli nedeni ülkemizde üniversite sayısının artmasına paralel olarak yetişmiş akademik personel sayısına duyulan ihtiyaçtır.

Bu sebepler doğrultusunda 2018 doçentlik şartları da değişti ve her 6 aylık dönemler diliminde de değişiklik gösteriyor. Yeni doçentlik şartları diğer dönemlere nazaran doçent adaylarına farklı bir yönde imkân sağladı. Artık yüksek lisans tezleri ve doktora tezleri üzerinden üretilmiş yayınlar doçentlik dosyasına daha çok puan getiriyor. Yeni doçentlik şartları ile tezden kitap bastırmak konusu önemli bir hale geldi.

Doçentlik Şartları

2018 doçentlik şartları ile fen, sağlık ve sosyal bilimlerde tezden üretilen kitap ve makalelerin puanlarının arttırıldığı görülüyor. Tez çalışmalarından elde edilecek puanlar bilimsel faaliyet alanlarına göre değişiklik göstermekle beraber daha da önemli hale gelen bir seyir izliyor. Örneğin; Sosyal Bilimler alanında güncel doçentlik puan değerleri arasında tezden üretilmiş ulusal yayınevinden çıkan kitap için 5 puan, uluslararası bir yayınevinden çıkan kitap ise 10 puan olarak değerlendiriliyor.

Doçentlik yayın şartları için elde edilmesi gereken asgari 100 puanın neredeyse 5’te 1’i akademik tezlerden yapılan çalışmalardan elde ediliyor. Doçentlik şartlarında akademik tezlerden en çok puan, kitaba dönüşen tezlerden elde ediliyor. Bu nedenle sizlerde tezinizi kitaba dönüştürün.

Doçent adayları tez çalışmalarını bilimsel bir dil ve teknik ile hazırladığı için bu tezlerin kitaba dönüştürülmesinde problem yaşayabiliyor. Bu nedenle profesyonel bir yardıma ihtiyaç vardır. Bukitapbenim.com olarak sizlere bu konuda danışmanlık yapabilir, tezlerinizi kitaba dönüştürülmesi ve kitap baskı konusunda destek olabiliriz.

Teziniz hem size puan kazandırsın, hem de daha popüler hale gelerek kitlelere ulaşsın. Tez çalışmamı kitaba dönüştürmek istiyorum diyorsanız Bu Kitap Benim Yayıncılığın deneyimli editör ve uzman kadrosundan teknik destek alabilirsiniz. Bizimle iletişim formu üzerinden irtibata geçebilirsiniz.

Tezlerinizin kitaba dönüşmesi noktasında ön değerlendirme raporunu ücretsiz hazırlıyoruz. Profesyonel destek alabileceğiniz bukitapbenim.com’un deneyimli kadrosu ile tezinizi akademik kitaba dönüştürün.

Doçentlik şartlarının tamamını okumak ve incelemek için TIKLAYINIZ!

 

Photo by Jessica Ruscello on Unsplash

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
bukitapbenimlogo
Kolektif House, 34394 Levent Istanbul TR Esentepe Mh. Harman Sk. Numara: 5 (0212) 420 00 46 bilgi@bukitapbenim.com
Ücretsiz Kargo
100 TL Üzeri
0
Would love your thoughts, please comment.x
× WhatsApp Hattı !