No products in the cart.

Bu Kitap Benim

roman boy

Kitap Baskı Roman Boy Nedir?

Kitap baskı konusunda yazarların sıklıkla kafasını karıştırına konuların başında kitap baskı ölçüleri gelir. Roman, araştırma, öykü, şiir gbi kitapların basıldığı standart ölçü nedir? İşte cevapları ve daha fazlası…

Roman Boy Nedir?

Roman boy olarak adlandırılan kitap baskı ölçüsü ismini bir edebiyat türü olana romandan alır. Standart ölçülerde roman boy 13 cm × 19,5 cm olarak bilinir. Raflarda gördüğünüz pek çok kitap standart roman boyutunda basılır. Roman boy kitaplar word, pages gibi yazım programlarında ortalama olarak A5 ölçüsüne denk gelir. Bu nedenle A4 olarak bilinen standart word sayfasında yer alan metinleri kitap baskı ölçülerinden Roman boya taşındığında mevcut sayfa sayınız artacaktır.

A4 Boy Sayfa Yapısı ve A5 Boy Sayfa Yapısı Ölçüleri Nelerdir?

Standart yazı programlarında yer alan A4 ölçüsü, 20,99 cm × 29,7 cm olarak ölçülenir. Bu ölçülerde yer alan sayfalar A5 ölçüsü olan 14,81 cm × 20,99 cm’ye taşınır. Ancak bu ölçüler de ortalama Roman boydan ufak farklarla değişkenlik gösterir. Çünkü Roman boy 13 cm × 19,5 cm’dir. 

Roman Boy Baskı Sayfa Sayısını Artırır Mı?

Özetle bilgisayarda hazırladığınız A4 ölçüsündeki metinleri kitap baskı ile roman boya taşıdığınızda her word sayfasınız ortalam 1,5 ile çarpmanız gerekiyor. Örneğin; 100 word sayfası bir metin roman boy baskıda ortalama 100 × 1,5 = 150 sayfayı bulacaktır. Aynı zamanda kitap olarak basıldığında İçindekiler, Önsöz, kitabın adının ve yazarının isminin yazılığı olduğu sayfaları da dahil etmelisiniz. Ortalama bunlar da kitabın içeriğine göre artı 5 sayfa demektir. 

Türkiye’nin ilk butik yayıncılık platformu olan Bu Kitap Benim ile eserlerinizi Roman boy ölçüsünde bastırabilirsiniz. Eserlerinizi isterseniz 1 isterseniz 1000 adet bastırabilirsiniz. Hemen şimdi editörlerimizle iletişime geçip ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. 

2.4 5 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
bukitapbenimlogo
Kolektif House, 34394 Levent Istanbul TR Esentepe Mh. Harman Sk. Numara: 5 (0212) 420 00 46 bilgi@bukitapbenim.com
Ücretsiz Kargo
100 TL Üzeri
0
Would love your thoughts, please comment.x
× WhatsApp Hattı !