No products in the cart.

Bu Kitap Benim

Kitap Kapağı Tasarımı

Kitap kapağı tasarımı bir kitabın konusu ya da başlığı kadar önem taşır. Belirli baskı kuralları dışında, kitap kapağı tasarımı için kesin kıstaslar yoktur. Kapak tasarımında tasarımcı tamamen özgürdür. Kapak tasarımı işi en zevkli tasarım işlerinden biridir ve kesinlikle yaratıcılık gerektirir. Kitap konusu ile kitap kapağı arasında kesinlikle bir bağlantının olması gerekir. Çünkü kitap kapağı kitabın vitrini niteliğindedir.

Kapak tasarımı illa şu programla yapılmalıdır diye bir durum söz konusu değildir. Bazen elle çizilen karakalem bir eskiz çalışması bile kapak olarak kullanılabilir. Yazılı basın, baskı da (dergi, gazete, broşür, kitap vs. gibi alanlar) kullanılan belirli programlar vektör tabanlı programlar olsa da, ekstra efektler için yardımcı bitmap tabanlı programlar da kullanılabilir. Tamamen bitmap tabanlı programlar ile bir kapak veya afiş yapımı, boyutların ortama göre değişimi sırasında sorun yaratabileceği için, vektör tabanlı programlar ile bir ana şablon yapmak daha pratiktir ve daha kullanışlıdır.

Kitap Kapağı Tasarım Hizmetleri

Kitap kapağı tasarımı boyutu genel olarak ortalama A5 büyüklüğünde olur (dosya kâğıdının yarısı boyutunda da diyebiliriz). Tabii bu ortalama bir büyüklüktür ve kitabın boyutuna göre farklılıklar gösterebilir. Aynı zamanda kitap kapağı tasarımı yazarın isteğine, kitap sayfa adedine, baskı adedine, baskı ortamına göre de değişiklik gösterebilir.

Tasarımda sayfaların yerleşiminde ana unsurlar; başlık, yazar ismi, biyografi, kısa özet, yayınevi logosu, slogan, barkod gibi şeylerdir. Bunların yerleşimi, vurgulanmak istenen unsura göre değişiklik gösterebilir. Kimi yazar ismini ön planda tutmak isterken kimisi daha arka planda olmayı tercih eder ve kitap isminin ön planda olmasını ister. Kimi yazar fotoğraflı biyografi kullanır, kimisi biyografi bile kullanmak istemez. Yazarın buna benzer ana istekleri ve kıstasları dışında tüm tasarım, tasarımcının hayal gücüne kalmıştır.

Kitap kapağı tasarımı oldukça zahmetli bir iştir ve yaratıcılık gerektirir. Tasarım yapan kişinin, iyi bir göze, ruha ve yaratıcılığa sahip olması gerekir. Sanatsal bir bakış açısı da tasarımcıda bulunması gereken olmazsa olmazlardandır. Kitap baskı hizmetleri veren yayınevimiz üzerinden dilerseniz kitap kapağı tasarım hizmeti de alabilirsiniz.

Bu Kitap Benim yayıncılığın uzman grafikerlerinden kitap kapağı konusunda hizmet almak ve kitabınızın ses getirmesini istiyorsanız, bilgi@bukitapbenim.com üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
bukitapbenimlogo
Kolektif House, 34394 Levent Istanbul TR Esentepe Mh. Harman Sk. Numara: 5 (0212) 420 00 46 bilgi@bukitapbenim.com
Ücretsiz Kargo
100 TL Üzeri
0
Would love your thoughts, please comment.x
× WhatsApp Hattı !