No products in the cart.

Bu Kitap Benim

Akademik Çalışmalar Nasıl Kitaba Dönüştürülür?

Akademi dünyasına adım attığımız ilk günden itibaren pek çok farklı çalışmaya imza atarız.  Yüksek Lisans ders döneminde her bir ders için hazırlanan ödevlerden tutun da, Doktora ders dönemine kadar pek çok farklı konuda bir şeyler kaleme almaya başlarız. Tüm bu süreçlerde hazırlanan tezler ise aslında tüm bu ödevlerin özümsenmiş, çok daha nitelikli halleri gibi görülebilir. Özellikle sosyal bilimler alanı için söylediklerimiz daha da güçlü şekilde gerçekleşir.

Ders aşamasında ortaya koyduğumuz çalışmalar, bilgisayarlarda ya da A4 kâğıtlarda kalır, tezler ise Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tez merkezinde yer alır. Şimdi sizlere bir teklifimiz olacak. Yaptığınız tüm bu çalışmaları kitaba dönüştürmeye ne dersiniz? Kitap yayınlamak, kitap bastırmak çok da zor değil. Bu Kitap Benim Yayıncılık tarafından sizlere sunulan ve farklı seçenekler altında hizmet verdiğimiz yayıncılık türlerinden birisiyle çalışmalarınızı kitaba dönüştürebilirsiniz. Bunun için, öncelikle sitemizde yer alan  Kitap Baskı ve Yayın Süreci sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Tezi Kitaba Dönüştürmek

Akademik çalışmalarınızla ilgili sık sık mail alıyor ve tezinizden yararlanmak isteyen akademisyenlerin sorularına muhatap oluyorsanız, hemen bu işe bir yerden başlamalı ve ufak tefek değişiklikler yapılarak tezinizi kitap haline dönüştürmelisiniz. Bu Kitap Benim Yayınevi editörleriyle iletişime geçerek, yayın süreci hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Türkiye’de yayınlana tüm tezler, YÖK’ün internet arşivinde yer alır ve genellikle de bu çalışmalara akademisyenler tarafından ilgi gösterilir ancak gerçekleştirdiğiniz çalışmaların daha fazla kişiye erişmesini istiyorsanız, tezinizi mutlaka kitaba dönüştürmeniz gerektiğini unutmayın.

YÖk’ün Tez Merkezi’nden Tüm Yüksek Lisans ve Doktora Tezlerine Erişebilirsiniz. https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/

Öncelikle Ne Yapmalı? Tez Nasıl Kitaba Dönüşür?

Tezi kitaba dönüştürmek, tezi kitap olarak yayınlatmak için öncelikle eserinizin ana başlıklarını bir kenara not etmelisiniz. Sonrasında da;

  1. Benim tezim ne kadar özgün bir çalışma?
  2. Tezim alanında hangi boşlukları dolduruyor?

Bu iki kritik soruya güzel cevaplar bulabiliyorsanız, çalışmanıza iyice odaklanmalı ve kitap hazırlık sürecinizi başlatmalısınız.

Şimdi teziniz için güzel bir isim bulmalısınız; bu ve benzeri tüm sorular için editörlerimiz sizlere yardımcı olacaktır. Sitemizde yer alan bilgi@bukitapbenim.com adresimize mail atarak sorularınızı ve kitaba dönüştürmek istediğiniz tezlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

  1. Teziniz için güzel bir isim bulmalısınız
  2. Tezde yer alan tüm başlıklar yeniden gözden geçirilmeli ve daha popüler hale dönüşmeli
  3. Gereksiz tanımlar, literatür doldurmak için yerleştirilmiş bölümler çıkartılmalı (Elbette, bunu siz en iyi bilen kişisiniz)

Tüm bu süreçlerde sizlere yardımcı olmaya hazırız. Gerçekten de tezinizi basılı bir esere dönüştürmek konusunda kararlı iseniz ve yazdığım tez kitaba dönüştürülebilir mi? Sorusuna yanıt arıyorsanız, hemen şimdi İletişim Formu  sayfamızdan bizimle iletişime geçin.

 Photo by Alexis Brown on Unsplash

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
bukitapbenimlogo
Kolektif House, 34394 Levent Istanbul TR Esentepe Mh. Harman Sk. Numara: 5 (0212) 420 00 46 bilgi@bukitapbenim.com
Ücretsiz Kargo
100 TL Üzeri
0
Would love your thoughts, please comment.x
× WhatsApp Hattı !