No products in the cart.

Bu Kitap Benim

Akademik Derleme Kitap Hazırlamak

Akademik derleme ile ilgili net bir yazım kuralı bulunmamakla birlikte, son dönemde bu eserler akademi tarafından sık sık tercih edilen bilimsel çalışmalar olarak literatürde yerini alıyor.

Derleme daha çok dergi editörlerinin belirlediği kurallar çerçevesinde hazırlanıyor. Derleme ile amaçlanan, bilimsel dergilerde olduğu gibi yayınlanmış yazıların, çalışmaların veya güncel gelişmelerin belirtilen bir konuda yoğun çalışmaları bulunan kişilerce yapılan bir sentez, yorum veya durum değerlendirmesidir.

Derleme yazılarında belirli bir yazım kuralına bağlı olmaksızın akademik derleme kitap hazırlayabilirsiniz. Bu çalışmaları, tarihsel süreç derlemeleri, durum değerlendirme derlemeleri, iki veya daha fazla farklı yöntem ve bakış açısı için sentezleme derlemeleri, gözden geçirme derlemeleri, bir konuda oluşan yeni gelişmeleri veya gelişmeyi daha önce uygulanan yöntemlerle karşılaştıran derlemeler gibi birçok farklı konuda hazırlayabilirsiniz.

Akademik derleme kitap nasıl oluşturulur?

Derleme kitap oluşturmak, başlı başına profesyonel bir eylemdir ve deneyim gerektirir. Akademik derleme kitap (editöryal kitap) hazırlarken konular nasıl belirlenmeli? Sorusu ile sıklıkla karşılaşılır;

  • Hazırlayacağınız konunun tarihsel altyapısı
  • Ne kadar güncel olduğu
  • Kavram ve kuramlarla nasıl anlatılacağı
  • Bilimsel bir katkı sağlayıp sağlamayacağı

Titiz bir şekilde değerlendirilmelidir. Bu değerlendirme sonrasında hazırlayacağınız kitabın editöryal kitap özelliğini de dikkate alarak hazırlanması oldukça önemlidir. Konu bütünlüğü açısından editöryal bir bakış açısı kitabınızın bilimsel değerinin düşmemesi için önemli olduğu kadar, akademik bir ders kitabı niteliği taşıması içinde gereklidir.

Derleme kitap nasıl bastırılır?

Editöryal bir denetimden geçen eserinizin kitap baskı aşaması ile ilgili, yayın evlerinden profesyonel destek alarak kısa zamanda çalışmayı nihayete erdirebilirsiniz. Bu Kitap Benim Yayıncılık olarak, eserinizi editöryal bir denetimden geçiriyoruz ve bunu ücret almadan yapıyoruz. Kültür bakanlığından ISBN alma, bandrol alma, gibi teknik işlerde profesyonel destek sunuyoruz. Ayrıca reklam ve halkla ilişkiler boyutu gibi birçok alanda kitabınızın kitlelere ulaşması için sizlere destek veriyoruz.

Eğer kitap bastırmak istiyorum ve benim eserim de kitaba dönüşsün diyorsanız bukitapbenim.com’un deneyimli editör ve uzman kadrosundan yardım alabilirsiniz.  Bunun için bilgi@bukitapbenim.com adresine tüm sorularınızı gönderebilir ayrıca iletişim formu üzerinden de bizimle irtibata geçebilirsiniz. Söz konusu konuyla ilgili detaylı bilgilere kitap baskı yayın süreci linkinden ulaşabilirsiniz.

Photo by Henrique Ferreira on Unsplash

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
bukitapbenimlogo
Kolektif House, 34394 Levent Istanbul TR Esentepe Mh. Harman Sk. Numara: 5 (0212) 420 00 46 bilgi@bukitapbenim.com
Ücretsiz Kargo
100 TL Üzeri
0
Would love your thoughts, please comment.x
× WhatsApp Hattı !