No products in the cart.

Bu Kitap Benim

Akademik Makale Tashihi

Akademik tashih (redaksiyon) için Bizimle İletişime Geçin

Arapça kökenli bir kelime olan tashih; düzeltme, düzelti anlamları taşır. Tashih etmek ise daha iyi ve daha doğru hale getirmek, düzeltmek demektir. Günümüz bilgi toplumunda bilginin dolaşımı ve adresine ulaşması ne kadar önemli ise bir yazının daha doğru ve daha iyi anlatılması da o kadar önemlidir. Edebiyatta bir kitabı elinize aldığınızda o kitabın bir çırpıda okunması ve sürükleyici olması o kitabının birebir yazım dili ile ilgili bir durumdur. Bu nedenle bir yazının dil bilgisi kurallarına uygun yazılmış olması demek tashihinin düzgün yapıldığı anlamına gelir.

Redaksiyon da yine tashih yapmak ile aynı anlama gelir. Redaksiyon, kaleme alınmış olan bir metnin dil, anlatım, içerik gibi yönlerden gözden geçirilip, düzeltilerek yayına hazır duruma getirilme işidir.

Tashih Nasıl Yapılır?

Tashih nasıl yapılır? Sorusu ekseninde, bir metnin kurallar bağlamında kompozisyon mantığı ile giriş, gelişme ve sonuç bağlamında ele alınması konuyu daha düzgün ve doğru anlatma gayreti çerçevesinde yapmayı ifade eder. Burada sadece konunun nasıl ele alındığı değil, cümle yapılarının doğru olup olmadığı, kullanılan kelimelerin güncel olup olmadığı, dil bilgisi kurallarının dikkate alınıp alınmadığının da cevaplanması gerektiğinin de bilinmesidir. Öyle ki –ki’nin ayrı yazılmasından, bağlaç ve edat olan –de’nin nasıl yazıldığına, -ya da, -şey gibi günlük kullanımları çokça olan eklerin ya da kaynaştırmaların yazımına kadar birçok ayrıntıyı içinde barındırır. Bu yönleri ile bir metni tashih etmek ustalık gerektiren bir iştir ve profesyonel bir bakış açısı gerektirir.

Akademik makale tashihi ya da akademik yayın tashihi bu anlamda oldukça önemlidir. Zira bilimsel bir yayının dilinin anlaşılır olması o yayının bilimsel değeri kadar önemlidir. Bu Kitap Benim Yayıncılık olarak akademik makale redaksiyonu, son okuma ve metin düzenlemesi gibi konularda uzman editörlerimizden profesyonel destek alabilirsiniz.

İçerik Hizmetleri Konusunda Yazıhane Yanınızda

Bu Kitap Benim Yayıncılık tarafından kurulan Yazıhane ile yayınınızın sadece redaksiyonunu değil, aynı zamanda daha popüler bir bakış açısı ile nasıl hazırlanması gerektiği konusunda danışmanlık desteği de alabilirsiniz.

Öte yandan kitap bastırmak konusunda baskı hizmetleri konusunda da bizimle iletişime geçebilirisiniz. Yayınınızın daha çok okuyucuya ulaşması için gereken teknik desteği sizlere sunuyoruz. Ayrıntılı bilgi edinmek için İçerik Hizmetleri kategorimizin altında yer alan menüleri inceleyebilirsiniz.

Bizimle İletişim sayfamız üzerinden irtibata geçebilir, akademik çalışmalarınıza ilişkin sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
bukitapbenimlogo
Kolektif House, 34394 Levent Istanbul TR Esentepe Mh. Harman Sk. Numara: 5 (0212) 420 00 46 bilgi@bukitapbenim.com
Ücretsiz Kargo
100 TL Üzeri
0
Would love your thoughts, please comment.x
× WhatsApp Hattı !