No products in the cart.

Bu Kitap Benim

Derleme Kitap Kaç Puan?

Derleme kitap akademik yayın için en çok tercih edilen akademik eserler arasındadır. Son dönemde doçentlik dosyası ve akademik yayın teşviki için puan kazandıran bu yöntem dolayısı ile Türkiye bilimsel yayın sıralamasında da dünyada önemli sıralara yükselen bir seyirdedir. Derleme kitap bastırmak için bazı teknik konulara vakıf olmak gerekiyor.

Öncelikle editöryal bir zeminde çalışmanızın titizlikle hazırlanması gerekir. Sonrasında alanında tanınmış bir yayınevi tarafından kitap baskı süreci ile eserinizi nihai bir aşamaya getirebilirsiniz. Yayınevinin belirli bir yıl deneyimli olması burada belirleyici olan faktördür. Zira teşvik alabilmek ya da doçentlik dosyasına bir derleme kitap koyabilmeniz için, ulusal ya da uluslararası yayınevinin en az 3 çoğunlukla da 5 yıl yayın yapmış olma şartı dikkatlerden kaçırılmamalıdır.

Derleme Kitap Kaç Puan

Derleme kitap kaç puan? Ya da derleme kitap akademik teşvikte kaç puan getiriyor? soruları yazarların en merak ettiği konuların başında gelmektedir. Derleme kitap ya da editöryal kitap hazırlarken, akademik teşvik ile doçentlik dosyasında puanlamalar farklı olmaktadır. Akademik teşvikte puanlama akademisyenin unvanına göre yapılmaktadır. Yani öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, uzman, doktor öğretim üyesi, doçent doktor ve profesör doktor seviyelerinde maaş kat sayısının belirli bir oranına göre unvan baz alınarak puanlama yapılmaktadır.

Derleme kitap ya da editöryal kitap ile kitap bastırmak ya da kitap yayınlatmak söz konusu olduğu için puanlama da yüksek olmaktadır. Basılan kitapta editörseniz, bölüm yazarına oranla daha yüksek bir puan almanız söz konusu. Doçentlik dosyasında da derleme eserlerin belirli puanlama kıstası mevcuttur. Fen, sosyal ya da sağlık anabilim dallarında doçentlik kriterlerinde puanlama alanlara göre farklılık göstermektedir. Adayın hazırladığı lisansüstü tezlerinden üretilmemiş ve başvurulan doçentlik bilim alanı ile ilgili olmak kaydıyla asgari puan sınırına takılmadan (burada bir puan sınırı yoktur) istediğiniz kadar kitap bastırabilirsiniz.

Bu Kitap Benim Yayıncılık olarak, bastırmak istediğiniz kitabınızı yeniden editöryal bir denetimden geçiriyoruz ve bunu ücret almadan yapıyoruz. Eğer sizde çalışmamı kitaba dönüştürmek ve kitap bastırmak istiyorum diyorsanız bukitapbenim.com’un deneyimli editör ve uzman kadrosundan yardım alabilirsiniz. Bunun için bilgi@bukitapbenim.com adresine tüm sorularınızı gönderebilir ayrıca iletişim formu üzerinden de bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Öte yandan, kitap baskı yayın süreci linkinden tüm ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

Üniversiteler Arası Kurul Başkanlığı tarafından en son Nisan 2018’de güncellenen Doçentlik Başvuru Şartları İçin TIKLAYINIZ!

Photo by Sharon McCutcheon on Unsplash

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
bukitapbenimlogo
Kolektif House, 34394 Levent Istanbul TR Esentepe Mh. Harman Sk. Numara: 5 (0212) 420 00 46 bilgi@bukitapbenim.com
Ücretsiz Kargo
100 TL Üzeri
0
Would love your thoughts, please comment.x
× WhatsApp Hattı !