No products in the cart.

Bu Kitap Benim

Ulusal ve Uluslararası Yayınevi Nedir?

Ulusal Yayınevi Nedir?

Ulusal yayınevi; Türkiye’de faaliyet gösteren ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nden yayıncılık sertifikasına sahip yayınevleri ulusal yayınevi olarak tanımlanır. Söz konusu yayınevleri kitap baskı ve kitap bastırmak konusunda yetkiye sahiptir. Eserlere ISBN ve bandrol alma hakkında sahip yayınevleri ulusal yayınevi olarak tanımlanır.

Uluslararası Yayınevi Nedir?

Uluslararası yayınevi ise; farklı dillerde ve yurt dışı bağlantılı şekilde yayın üreten yayınevleri uluslararası yayınevi olarak tanımlanır.  Yurt dışında kabul görmüş üniversitelerin kütüphanelerinde eserleri bulunanan yayınevleri Üniversiteler Arası Kurul Başkanlığı (ÜAK) tarafından doçentlik başvurusunda kabul edilen uluslararası yayın şartları için belirlenmiş kurallar dikkate alınmaktadır.

ÜAK Doçentlik başvuru şartları altında uluslararası yayınevi şu şekilde tanımlanmaktadır;

  • En az 5 yıl uluslararası kapsamda düzenli biçimde faaliyet göstermiş olmak
  • Dünya çapında bilinirliği bulunan üniversitelerin kataloglarında yer almak
  • Söz konusu kataloglarda aynı alanda farklı yazarlara ait en az 20 kitap yayınlamış olmak

Ulusal ve Uluslararası Yayınevi Farkı ve ISBN

Ulusal ve uluslarası yayınevi arasındaki fark akademik olarak doçentlik şartları özelinde değerlendirilir. Ancak ISBN esas olarak bir eserin uluslararası sertifikasyona sahip olduğunu göstermektedir.

ISBN; Uluslararası Standart Kitap Numarası; eserin uluslarası bir yöntemle standardize edilmesini ve belirli bir yayıncının yayımladığı eserin kimliği olarak verilmektedir. Söz konusu uygulamayla eser uluslarası statüde tanımlanmış olmaktadır.

Elbette bu tanımlama eseri doçentlik gibi akademik alanda uluslarası yayın statüsüne dahil etmez ancak ISBN’nin başlı başına her eserde bulunması gereken özel bir statü olduğu da unutulmamalıdır.

Türkiye’deki Yayınevleri

Uluslarası Kitap Fuarları Türkiye Ulusal Organizasyonu komitesi tarafından hazırlanan Türkiye Yayıncılar Kataloğu (Turkish Publishers Catalogue) dilerseniz indirebilir ve yayınevlerine bu katalog üzerinden inceleyebilirsiniz. Söz konusu katalogda 121 farklı yayıncı ve bunlara ait; ISBN numaraları, yayıncı adresleri ve irtibat numaralarını bulabilirsiniz.

Kataloğa ulaşmak ve indirmek için TIKLAYINIZ!

Öte yandan dilerseniz, Doçentlik Şartları ve kitap baskı başlıklı yazımızı okumak için TIKLAYINIZ!

3.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
bukitapbenimlogo
Kolektif House, 34394 Levent Istanbul TR Esentepe Mh. Harman Sk. Numara: 5 (0212) 420 00 46 bilgi@bukitapbenim.com
Ücretsiz Kargo
100 TL Üzeri
0
Would love your thoughts, please comment.x
× WhatsApp Hattı !