No products in the cart.

Bu Kitap Benim

Kitap Konusu Belirlemek

Kitap konusu belirlemek aslında zor bir iş değildir. Dünyada yaşanılan her olay ya da olgudan yararlanabilir, onu zihninizin ilham kaynağı ve pınarında çok özel bir yere getirebilir, ona vücut verebiliriz.

Bu nedenle konudan bol bir şey yoktur. Zira zor olan konu bulmak değil, daha çok sizi harekete geçirecek konuyu bulmaktır. Harekete geçirdiği gibi, kitap konusu aynı zamanda aylarca üzerinde yazmaktan da yılmayacağınız bir konu olmalıdır.

Kitap konusu belirlemek ve o konuyu yazmak uzun bir yolculuğa çıkarken yol arkadaşını iyi seçmek gibidir. Aksi durumda yol bitmez, bitse de sizde de tükenmiş olursunuz. Hikâye gibi daha kısa soluklu bir şey yazıyorsanız, tekrar başa dönmek o kadar da zor ve sakıncalı olmayabilir. Lakin romanda ya da bilimsel konuyu ele alan kitapta özellikle çok yol aldıktan sonra, böyle olmadı, baştan başlayayım demek kolay olmayacaktır.

Kitap konusu belirlerken dikkat edilmesi gerekenler

  • Birçok kitap konusu bulun ve ardından içlerinden seçerek ilerleyin.
  • Çevrenizi gözlemleyin. Bu gözlemi yaparken aklınızdan resimler ya da sahneler geçirin. Gündüz gözüyle rüya görmeyi bırakıp, beyninizin size neler sunduğuna odaklanın.
  • Dinleyin. Zihninizi serbest bırakıp cümleler duymaya ve kurmaya çalışın. Bilinçaltınızdan yükselen cümleleri, kelimeleri dinleyin. Bakalım sizi nereye götürecek ve size ne söyleyecek.
  • Karakterler düşleyin. Çevrenizden, medyadan, zihninizde yaratabileceğiniz karakterleri düşünün.
  • Klasikleri okuyun, onları düşünün ve onları günümüz dünyasına uyarlayın.
  • Kitap konusu belirlerken ana eğilimleri takip edin. Önümüzdeki yıllarda daha çok neler gündem olur, neler konuşulur bunları takip edin ve bu konularda yazmaya başlayın.
  • İlgilendiğiniz kurgu dışı konuları araştırırken, bunlar üzerine bir kurgu yüklemeyi deneyin.
  • Üzerinde gerçekten yazmak istediğiniz şey nedir, onu düşünün ve çarpıcı cümleler ile konuya giriş yapın.
  • Zihin haritanızı çıkarın ve düşüncelerinizi kâğıda dökerek, nelerin önemli nelerin önemsiz olduğunu belirleyin.

Kitap konusu belirlemek işi oldukça uzun soluklu ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Yukarıda yapılması gerekenlere daha birçok madde eklemek mümkündür. Ancak ne olursa olsun yazmaya devam etmek gerekir. Karşınıza çıkan problemlerden yılmadıkça, neler başarabildiğinizi zaman içinde göreceksiniz. Kitap baskı hizmetleri konusunda sizlere hizmet veren bukitapbenim.com üzerinden dilerseniz; eserlerinize ilişkin ön okuma ve değerlendirme talep edebilirsiniz. Kitap bastırmak konusunda karar vermeden önce mutlaka bizimle iletişime geçmenizi tavsiye ediyoruz.

Sorularınız için bilgi@bukitapbenim.com üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Türkiye’nin ilk ve tek butik yayıncılık platformu Bu Kitap Benim, kitap baskı, editoryal hizmet ve içerik hizmetleri alanında profesyonel ekibiyle çalışmalarını yürütmektedir.

2.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ezgi
2 yıl önce

İki kitabı olan bir yazarımsı olarak görüşüm: konu belirlerken kendi donanımlarınızı ön plana almak lazım.

bukitapbenimlogo
Kolektif House, 34394 Levent Istanbul TR Esentepe Mh. Harman Sk. Numara: 5 (0212) 420 00 46 bilgi@bukitapbenim.com
Ücretsiz Kargo
100 TL Üzeri
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
× WhatsApp Hattı !