No products in the cart.

Bu Kitap Benim

kitap baskı kağıt türleri

Kitap Başlığı Belirleme

Bir kitabın dikkat çekmesi için sadece içeriğinin iyi olması yeterli bir neden değildir. Kitap başlığı belirlemek ile bir kitabın tek kelime ya da tümce ile ele alınan konuyu özetleyebilecek çarpıcı bir başlığının olması da o kitabın konusu kadar önemlidir.

Örneğin bir mağazaya girmeden önce o mağazanın vitrinini görürüz ve sonrasında vitrinde yer alan ürünler ne oranda dikkatimizi çekerse öyle mağazaya girip girmeme kararını veririz. İşte kitaplarda böyledir. Kitap başlığı belirlemek de aslında mağaza vitrini gibidir. Örneğin bir kitaplıkta göz gezdirirken, önce kitabın kapağının rengine sonra da başlığına bakar ve ona göre karar veririz. Kitaplığınıza bakın ve neler hissettiğinizi kendinize bir sorun. İlk bakışta kitap kapağı renginin sizi kendine çektiğine şahit olacak, sonrasında ise hemen kitabın başlığına bakacaksınız. Yukarıda da bahsedildiği gibi, kitabın kapağı aslında kitap için oldukça önemli bir faktördür.

Kitap başlığı nedir?

Kitap başlığı bir kitabın diğer kitaplardan ayırt edilmesini sağlayan en önemli faktördür. Diğer kitaplar derken anlatılmak istenen, ele alınan aynı konunun en iyi şekilde okuyucuya ifade edilmesini sağlayan ve onu özel kılan faktör demek daha doğru olacaktır. Kitap başlığı yüzlerce kitabın arasından bile “ben farklıyım” diye bağıran ayırt ediciliği özellikte olan demektir. Burada anlatılmak istenen şey ise yukarıda bahsedilenden çok farklı değildir. Yani bir konu yüzlerce farklı isim ya da başlıkla ele alınabilir. Kitap başlığı belirlemek bir yetenek işidir.

Kitap başlığı belirmede dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  • Kitap başlığı özgün olmalıdır

  • Çok kısa ve net olmalıdır

  • Konuyu en iyi anlatan anahtar kelime özelliği taşımalıdır

  • Popüler olmalıdır

  • Okuyucu kitlesinin dikkatini çekmelidir

  • Akademik kitaplarda anahtar kelime dışında konuyu anlatan alt başlıkların da bu özelliklere sahip olması gerekir

Yukarıda bahsedilen faktörlerin iyi şekilde değerlendirilmesi ile iyi bir kitap başlığı bulunabilir. Seçeneklerin en iyi şekilde değerlendirilip en çarpıcı olanın seçmek bir yetenek işidir ve profesyonel bir yardım gerektirir. Bu Kitap Benim Yayıncılık olarak kitap baskı konusunda olduğu gibi bu konuda  da alanında uzman editörlerimizden hizmet alabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için bilgi@bukitapbenim.com üzerinden bizimle iletişim kurabilirsiniz.

 

2 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Şahali Aydoğdu
Şahali Aydoğdu
4 yıl önce

Kitap basımına ilişkin bilgilendirme başlık ve içerik açıklamalarınızı faydalı buldum. Teşekkür ediyorum. İleride belki de “bu kitap benim” diyecegim yayıncım siz olacaksınız.

bukitapbenimlogo
Kolektif House, 34394 Levent Istanbul TR Esentepe Mh. Harman Sk. Numara: 5 (0212) 420 00 46 bilgi@bukitapbenim.com
Ücretsiz Kargo
100 TL Üzeri
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
× WhatsApp Hattı !