No products in the cart.

Bu Kitap Benim

İnternet Haber Sitesi ve Kaliteli İçerik

Türkiye’de internet haberciliğinin miladı 2000 yılının başı olarak değerlendirilebilir. İnternet haber siteleri elbette batıda olduğu gibi ciddi bir revizyondan geçmiş ve günümüzdeki hallerini almıştır. Vatandaş gazeteciliği olarak tanımlanan kavramın içi doldurulmak istenirken, gazeteciliğin de içi ciddi manada boşaltılmıştır. İnternet haberciliği yapmak isterken google hazretlerinin hışmına uğrayanlar pek çoktur. Türk İnternet haber sitesi tarihi banlanmış onlarca siteyle doludur. İnternette bir haber sitesi oluşturmanın bağlayıcı bir yasal prosedüre henüz tam olarak kavuşmamış olması da bu durumun tetikleyicileri arasında sayılabilir.

Kaliteli içerik kaliteli sonuçlar doğurur

Kaliteli içerik derken tam olarak neyi kastettiğimizi de açıklayalım; öncelikle tam manasıyla özgün içerik, bunun yanı sıra eğer haber içeriğinden söz ediyorsak elbette haberin 5 N 1K kuralına uygun şekilde yazılmış metinden söz etmekteyiz. Gazetecilik jargonunda habere takla attırmak olarak adlandırılan işlemi yapmaya çalışan pek çok haber sitesi metinlerin adeta haysiyetiyle oynamakta, Nerede, Ne zaman, Ne olmuş gibi en kritik haber sorularına verilmesi gereken cevaplar atlanılmıştır. Oysa, haberin 5 N 1 K kuralına uyularak yazılan bir metin, hem google için değerlidir hem de okur için daha anlamlıdır. Sonuç itibariyle kaliteli içerik kaliteli sonuçlar doğuracak, google news üzerinde haberleriniz çok daha seri biçimde indekslenecektir.

Yalnızca Haber Ajanslarından Gelen Haberlerle Habercilik Olmaz!

Başlığı görünce peki daha ne olsun? Sorusunu soranları duyar gibiyim. Keşke bu iş doğru şekilde yapılabilseydi. Pek çok internet haber sitesi benzer şekilde Türk haber ajanslarına abone olmaktadır (İHA, DHA, AA) bunlardan gelen haberler editör tarafından ya da daha doğrusu haber dilinden anlamayan kişiler tarafından takla attırılmaya çalışılmaktadır. Sonuç ise tam anlamıyla bir felaket… İşte bu tip haberlerin bolca olduğu siteler de zamanla google tarafından trafik alamadıkları için haber sitesi çöplüğüne doğru sürüklenmektedir.

Başarılı Bir İnternet Haber Sitesi İçin Ne Yapmalı?

İşte geldik, en kritik soruya, başarılı bir internet haber sitesi için ne yapmak gerekir. Öncelikle google için haber yapmak diye bir kavramı kafanızdan silmelisiniz. Eğer gerçek bir habercilik yapmak, kaliteli içerik üretmek istiyorsanız, öncelikle haberciliği vatandaş için yaptığınızı kabul etmelisiniz. Bu doğrultuda çalışmalarınızı istikrarlı biçimde sürdürürseniz, kaliteli içerikleriniz sayesinde google size hak ettiğiniz değeri verecektir. İyi bir internet haber sitesi oluşturabilmek ve yaşamına devam etmesini sağlamak için öncelikle çok sağlam bir kadroya ihtiyaç duyacağınızı unutmayın. Özel haber metinleri, röportajlar, atlatma haberler gibi sayısız türde metine ihtiyaç duyacaksınız. İnternet haber sitesine kaliteli içerik sağlamak için haber ajansı abonelikleri dışında, içerik üretimi sağlayan uzman bir ajansla çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Kaliteli ve etkili içerik üretim ajansı, farklı kalemlerden en nitelikli içeriği sizin için toplayacaktır. Böylelikle bol trafikli, kaliteli bir internet haber sitesine sahip olmanın keyfini sürebilirsiniz.

Photo by rawpixel.com on Unsplash

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Mehmet Yurt
Mehmet Yurt
5 yıl önce

haber sitelerinde orijinal fotoğrafın google sıralamalarında etkisi var mı?

bukitapbenimlogo
Kolektif House, 34394 Levent Istanbul TR Esentepe Mh. Harman Sk. Numara: 5 (0212) 420 00 46 bilgi@bukitapbenim.com
Ücretsiz Kargo
100 TL Üzeri
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
× WhatsApp Hattı !